eIndia

"Mera Bharat Mahan" - Moja India je veľká

Základné informácie o Indii

Základné Informácie

 • Oficiálny názov: Indická republika (Bharat Ganrajya)

 • Geografická poloha: Južná Ázia

 • Hlavné mesto: Naí Dillí (doslova Nové Dillí)

 • Najväčšie mesto: Mumbai (kedysi známy ako Bombay)

 • Mena: indická rupia (INR)

 • Rozloha: 3 287 590 km2

 • Počet obyvateľov: 1,21 miliardy (2011)

 • Hustota zaľudnenia: 368/km2

 • Etnické zloženie: India je zložená z asi 2000 rôznych etnických skupín, najviac sú zastúpení Hindovia (39%), Telugovia (8%), Bengálci (7%)

 • Náboženská príslušnosť: Hinduizmus (80,5%), Islam (13,4%), Kresťanstvo (2,3%), Sikhizmus (1,9%), Budhizmus (0,8%)

 • Jazyky: hindčina, angličtina a 21 miestnych jazykov

India zaberá veľkú časť indického subkontinentu. Na severe tvoria hranicu Himaláje, ktoré sú zároveň najvyšším pohorím na svete. Najvyšším vrchom Indie je Káčaňdžungu, ktorá leží na hranici indického štátu Sikkim a Nepálu, je vysoká 8 586m. Na východe hraničí s Mjanmarskom (kedysi Barma), Bangladéšom a Bhutanom. Na severozápade hraničí s Pakistanom. Indický subkontinent sa smerom na juh zužuje, do špičky, a je obklopený Indickým oceánom, na západe Arabským morom a na východe Bengálskym morom. Cez Indiu tečú 3 veľké rieky, Indus, Ganga a Brahmaputra.

Názov

Názov Idia je odvodený od staroperzského mena pre rieku Indus, Sindhu. India uznáva aj výraz Bharat ako oficiálne pomenovanie, tento názov je odvodený od mena kráľa Hindov, Bharata, ktorého spomínajú v básni Mahábhárata. Tretie meno, Hindustan, používajú od 12.storočia hoci jeho používanie je kontroverzné, lebo v krajine prevládajú vnútroštátne spory o tom, ako toto slovo reprezentuje krajinu.

Vlajka

Je tvorená tromi vodorovnými pásmi: šafranovým, bielym a zeleným. V bielom páse je modré koleso, čakra , slnko s lúčmi. Táto vlajka vznikla počas zápasu o nezávislosť, ktorý viedol Mahatma Gándhí. Šafranový pruh predstavuje hinduistickú vieru, zelený pruh zastupuje moslimov a biely farba v strede je farba mieru. Ďalšia interpretácia hovorí, že šafranová je farba odvahy a obetovania, biela farbou mieru a pravdy a zelená farbou viery a rytierskosti. Koleso v strede znázorňuje starobylý znak brahmanizmu. Volajú ho aj Dharma Chakra, koleso zákona. Vo vnútri je dvadsaťštyri polí, ktoré predstavujú počet hodín dňa, nekončiaci chod života a modrá farba reprezentuje more a oblohu.

História

Vznik civilizácie v povodí rieky Indus sa datuje už od 5. tisícročia pred n. l. Árijské kmene sa na územie dnešnej Indie presunuli zo severozápadu v období 1 500 rokov pred n. l. a zlúčením s pôvodnými Drávidmi vznikla klasická indická kultúra. Ríša Maurjov a následne dynastia Guptovcov zjednotili veľkú časť Indie. Po islamských inváziách zo strednej Ázie a Perzie (7. až 12. storočie) väčšina severnej a strednej Indie sa dostala pod nadvládu Dillíjskeho sultanátu a neskôr pod Mughalskú dynastiu, ktorá postupne rozšírila svoju vládu na väčšinu Indického subkontinentu.

V 16. storočí začali do Indie prenikať Európania, využívali situáciu, keď proti sebe bojovali jednotlivé kráľovstvá, a vytvárali tu svoje kolónie. V 19. storočí väčšina indického územia spadala pod správu Britského impéria, v 20. storočí viedol nenásilný boj za nezávislosť Mahatma Gándhí, známy aj ako „Otec národa“. Nenásilné hnutie odporu vyvrcholilo v roku 1947, keď India získala nezávislosť.

V roku 1950 bola vyhlásená republika.